Дні да пачатку: 314

Пра Кангрэс

Міжнародны кангрэс «Перасэнсаванне Украіны і Еўропы: новыя выклікі для гісторыкаў» пройдзе ў Вільні 15-17 верасня 2023 г. У мерапрыемстве прымуць удзел больш за 100 гісторыкаў з розных краін.

Удзел у Кангрэсе дае магчымасць пазнаёміцца ​​з грантавымі праграмамі і сустрэцца з прадстаўнікамі фондаў, якія выступаюць спонсарамі міжнародных праектаў у галіне гістарычных даследаванняў. А таксама ўзяць удзел у тэматычных панэльных дыскусіях і знайсці патэнцыйных партнёраў для магчымых новых сумесных даследаванняў.

Галоўная мэта кангрэсу — абмеркаванне развіцця новага наратыву гісторыі Украіны і ўсяго рэгіёна Цэнтральна-Усходняй Еўропы.

Чытаць далей >


Праграма


8:15–9:00

REGISTRATION

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

9:00–9:30

WELCOME ADDRESS

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

Chair Loreta Skurvydaitė (Vilnius)

Viktorija Čmilytė-Nielsen, speaker of the Seimas
Rimvydas Petrauskas, rector of Vilnius University
Alvydas Nikžentaitis, director of the Lithuanian Institute of History

9:30–10:30

KEYNOTE LECTURE

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

Chair Igor Kąkolewski (Berlin / Olsztyn)

Robert I. Frost (Aberdeen), The Past in the Present: Rethinking Ukraine, Europe and the Role of the Nation-State in the Global Age

10:30–11:00

Break

11:00–13:30

PRESENTATION OF PROGRAMMES AT DIFFERENT FOUNDATIONS SUPPORTING HISTORICAL RESEARCH

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

Chair Miloš Řezník (Warsaw)

RESEARCH COUNCIL OF LITHUANIA
Introduced by Laura Kostelnickienė

NATIONAL SCIENCE CENTRE, POLAND
Introduced by Magdalena Dobrzańska-Bzowska

GERMAN RESEARCH FOUNDATION (DFG)
Introduced by Annina Lottermann and Stephanie Laß

BELARUS-UKRAINE BUREAU OF KONRAD-ADENAUER FOUNDATION
Introduced by Jakob Wöllenstein

MAX WEBER FOUNDATION
Introduced by Harald Rosenbach

13:30–15:00

Lunch

15:00–18:00

PANEL 1

Section

Totalitarian Regimes and Their Legacies: the Politics of History and Memory

Room 218, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair Gintarė Malinauskaitė (Vilnius)

Speakers

  • Stefan Rohdewald (Leipzig), Ukrainian History Through the Lense of (Post/De) Coloniality
  • Kai Struve (Halle), Russia’s Invasion of Ukraine and the Twentieth Century: Questions from the Current War
  • Олександр Лисенко (Kyiv), Пам'ять про Другу світову війну в Україні: між політикою та суспільним запитом
  • Anna Wylegała (Warsaw), Managing the Difficult Past: Coming to Terms With the Complicity in the Holocaust in Poland and Ukraine
  • Anke Hilbrenner (Düsseldorf), Conflicting Memories of the Molotov-Ribbentrop Pact in Europe
  • Monika Rogers (Vilnius), Memory and Law in Europe: From the Holocaust Denial Bans to the ‘Bloodlands’
  • Iryna Ramanava (Giessen / Vilnius), Memorialisation of the Places of Memory of Victims of Stalinist Repressions in Belarus: the Grassroots Initiatives
  • Valdemaras Klumbys (Vilnius), Why Totalitarian Monuments Should (Not) Be Removed

 

Section

Documentation of Russian Crimes in the War Against Ukraine

Room 330, Universiteto str. 7, Vilnius
Funding for this panel is provided by the Pilecki-Institut Berlin and Lemkin Center of Pilecki Institute in Warsaw

The situation of Ukrainian prisoners and hostages - victims of war crimes - will be discussed in this panel by family members of prisoners and hostages in Russian captivity, including those imprisoned before February 24, 2022 in Crimea and Donbass.

Moderation: Monika Andruszewska (Warsaw) and Mateusz Fałkowski (Berlin)

Part 1: Case Studies: Crimes Against Civilians, 2014–2023

Petro Vygivskyi (Association of Relatives of Political Prisoners of the Kremlin)
Izabella Piekh (Ukrainian Movement of hostage's families „Return Home“)
Kateryna Ohiievska (Chernihiv, „Civilians in Captivity“ Association)
Tetyana Katrychenko (Kyiv, The Media Initiative for Human Rights)

Part 2: Civilians as Russian Hostages. Gathering Testimonies and Documenting Crimes: Challenges at Work

Speakers
Monika Andruszewska (Warsaw, Lemkin Center)
Tetyana Katrychenko (Kyiv, The Media Initiative for Human Rights)
Iryna Dovhan (Donetsk / Warsaw, Global Network of Victims and Survivors to End Wartime Sexual Violence)
Kateryna Leontiewa (Kharkiv / Warsaw, Lemkin Center)
Roman Ofitsynskiy, (Uzhhorod) Особливості воєнних злочинів Росії проти України від 24 лютого 2022 року донині

 

Section

Between History and Memory: Presentation of New International Projects on History of the ULB (Ukraine-Lithuania-Belarus) Region

Room 331, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair Miloš Řezník (Warsaw) and Igor Kąkolewski (Berlin / Olsztyn)

Speakers

  • Miloš Řezník (Warsaw) and Igor Kąkolewski (Berlin / Olsztyn), Four Nations and Their Cultures of Memory: Ukrainian, Lithuanian, Belarussian, and Polish Realms of Memory
  • Mateusz Fałkowski (Berlin) and Hanna Radziejowska (Berlin), History, Justice, Politics. The Pilecki Institute's Ukraine programmes in the face of a full-scale Russian Invasion of Ukraine
  • Dariusz Słapek (Lublin) and Grzegorz Jawor (Lublin), Centre for Research on Regional and Local History of the Maria Curie-Skłodowska University: Cross-border Repository of Knowledge and Historical Memory
  • Світлана Ляховець (Kyiv / Vilnius), Олександр Маєвський (Kyiv) та Ірина Озаринська (Odesa / Venice), Биківня, Бабин Яр, Буча – між масакрою та пам’яттю про неї (Трикутник зла: комунізм, нацизм, рашизм)
  • Viktoriia Іvashchenko (Lublin) and Yulia Kiselyova (Lublin), ‘Moving West’: Ukrainian Academics in Conditions of Forced Migration (2014–2023): the Memory of War and Academic Solidarity in the Narratives of Displaced Ukrainian Scholars and European Academics
  • Наталія Омельчук (Kyiv / Warsaw), Освітній проект з вивчення історії України Спогади в коробках
  • Sergiy Troyan (Kyiv), Memory, Reconciliation, and International Relations
  • Hans-Jürgen Bömelburg (Giessen), An International Research Founding Format: the Network PLUS18: Poland-Lithuania and Saxony in the Eighteenth Century

 

Section

Do We Need a New Kind of Military History?

Room 214, Universiteto str. 7, Vilnius
Chairs Mindaugas Šapoka (Vilnius), Тарас Пшеничний (Kyiv)

Speakers

  • Masha Cerovic (Paris), War as a System of Violence
  • Vitaliy Nagirnyy (Cracow), Про перспективи проcопографічних студій над військовою елітою середньовічної Русі
  • Jan Sowa (Warsaw), Civilians and Soldiers in Red Ruthenia and Volhynia in the Second Half of the Seventeenth Century
  • Aliaksandr Kazakou (Exeter), How Wars Change Memory of Wars. Remembering the Battle of Orsha (1514) in Ukraine since 2014

 

Section

Russian-Ukrainian War and the Narrative Change in Jewish Studies / Jewish Identity

Room 217, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair Semion Goldin (Jerusalem)

Speakers

  • Yaroslav Hrytsak (Lviv), Ukrainian Jewish Identity, Jewish Studies, and the Russian-Ukrainian War
  • Kamil Kijek (Wrocław), Discussion on Future Research Perspectives for Inclusive, Entangled Ukrainian-Jewish-Polish History

 

Break

 

Chairs Jurgita Verbickienė (Vilnius), Semion Goldin (Jerusalem) 

Speakers

  • Vladyslava Moskalets (Lviv), Modern Elites in Urban Space: the Case of Habsburg Lviv
  • Illia Chedoluma (Lviv), Jewish Roots of Ukrainian Pluralism: the Case of Mykhailo Rudnytskyi (1889–1975)
  • Petro Dolhanov (Rivne), Presentation of Ukraina Moderna (No. 32, 2023). The Holocaust in Ukraine: How the History of Crime Is (Not) Written
  • Tatsiana Astrouskaya (Marburg / Giessen), Jewish Women in Soviet Minsk: Emigration, Gender, and Ethnicity in Soviet Belarus in the 1970s–1980s

 

Section

Empire / Imperialism and Nation Building in the Regional Prism of Ukraine: Case Studies from Southern Ukraine and Slobozhanshchyna

Room 332, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair Guido Hausmann (Regensburg)
Discussant Polina Barvinska (Odesa / Regensburg)

Speakers

  • Valentyna Shevchenko (Lviv / Kyiv), Дитячі майданчики в містах України в модерну добу: від трансферу ідеї до локальних особливостей її реалізації
  • Natalija Dianova (Odesa), Римо-католицька церква Одещини в умовах російського панування та агресії (кінець ХVІІІ – початок ХХІ ст.)
  • Олена Бачинська (Odesa), Поведінкові моделі життя час російської агресії: Задунайська Січ та населення Чорноморського Фронтиру
  • Леонід Мачулін (Kharkiv), Російські міфи про український Харків
  • Наталія Сурева (Zaporizhzia / Seul), Південна Україна у символічній географії Російської імперії кінця XVIII – першої половини XIX ст.
  • Владислав Грибовський (Giessen), Регіональні ідентичності ранньомодерної України: свідчення втікачів з ногайського і кримського полону в підросійському Азові (1696–1704 роки)
  • Liliia Tsyganenko (Lüneburg), Поліетнічність Південної Бессарабії (українського Придунав’я або півдня Одеської області України) в контексті проблеми збереження історичної пам’яті
  • Ольга Вовк (Kharkiv), Василь Каразін (1773–1842) як регіональний лідер і яскравий представник української інтелектуальної еліти: біоісторіографічні аспекти
  • Volodymyr Poltorak (Odesa / Prague), Mehmed Sadyk Pasha’s Ukrainian-Bessarabian Project: in Search of the Subjectivity of Ukraine During the Eastern War (1853–1856)

 

18:30–22:00

RECEPTION

8:30–9:00

REGISTRATION

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

9:00–12:00

PRESENTATION OF PROGRAMMES AT DIFFERENT FOUNDATIONS SUPPORTING HISTORICAL RESEARCH

Chair Jakob Wöllenstein

UKRAINIAN CULTURAL FOUNDATION
Introduced by Vladislav Berkovsky

DAAD: GERMAN ACADEMIC EXCHANGE SERVICE
Introduced by N.N.

GERDA HENKEL FOUNDATION
Introduced by Thomas Podranski

FOUNDATION FOR GERMAN-POLISH COOPERATION
Introduced by Cornelius Ochmann

VIADRINA CENTRE OF POLISH AND UKRAINIAN STUDIES
Introduced by Eduard Mühle

12:00–13:30

Lunch

13:30–16:30

PANEL 2

Section

Destructions of Museums, Archives and Cultural Heritage Sites in Ukraine by the Russian Federation

Room 330, Universiteto str. 7, Vilnius
Chairs Olga Ryabchenko (Kharkiv / Cambridge) and Павло Шидловський (Kyiv)

Speakers

  • Павло Шидловський (Kyiv), Моніторинг об'єктів археологічної спадщини під час війни
  • Олександра Іванова (Kyiv), Порівняння балканського та українського досвіду охорони та збереження археологічної спадщини під час військових дій
  • Ірина Коцаб'юк (Kyiv), Музей війни: виклики і трансформації в умовах широкомасштабного вторгнення
  • Ольга Вовк (Kharkiv), Музеї і галереї Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна в умовах війни: руйнування, порятунок, нові сенси діяльності
  • Світлана Іванисько (Kyiv), Вивезення Росією культурних цінностей з території України
  • Аліна Беззубенко (Ісхакова) (Kharkiv), Університети України під ракетними ударами Російської Федерації
  • Анна Чечель (Kyiv / Cambridge), Соціальний капітал українських університетів як джерело післявоєнного відновлення історико-культурного та науково-дослідницького потенціалу України

 

Section

The Polish-Lithuanian Commonwealth in the Early Modern PeriodNew Trends in Contemporary Historiography

Room 218, Universiteto str. 7, Vilnius
Chairs Alfredas Bumblauskas (Vilnius), Michał Kopczyński (Warsaw), Генадзь Сагановіч (Grodna / Warsaw), Igor Kąkolewski (Berlin / Olsztyn)

Speakers

  • Andrzej Zakrzewski (Warsaw), Przykre skutki braku pojęcia ‘Rzeczpospolitanin’
  • Лариса Довга (Kyiv), Окциденталізація чи полонізаціяУкраїнська культура на мапі культур Першої Речі Посполитої
  • Наталія Старченко (Kyiv), Чи був суд недієвий? Чи була шляхта анархічною?
  • Віктор Горобець (Kyiv), Україна ‘козацька’ vs Річ Посполита ‘шляхетська’: в якій мірі річпосполитський спадок впливав на соціокультурні практики Гетьманату?
  • Іван Гаврилюк (Kyiv), Приватні війська аристократії в Першій Речі Посполитій: актуальність і перспективи вивчення
  • Ольга Ковалевська (Kyiv), Особливості візуальної саморепрезентації представників військово-політичної еліти Гетьманщини XVIIXVIII cт.
  • Валентина Бочковська (Kyiv), Корпус документів з історії Речі Посполитої у контексті історії України XVIXVIII cт. у Державному архіві Флоренції
  • Андрэй Радаман (Warsaw), Узаемаадносіны Вялікага Княства Літоўскага і Польскага каралеўства з Асманскай імперыяй, Валахіяй, Крымскім ханствам і казацкае пытанне ў інструкцыях і ухвалах новагародскіх соймікаў і з’ездаў у часы панавання Жыгімонта III Вазы (1587/1588–1632 гг.)

 

Section

Urban History

Room 217, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair and discussant Elżbieta Kwiecińska (Warsaw)

Speakers

  • Myroslav Voloshchuk (Ivano-Frankivsk), The Ruthenian Settlers in the Cities of the ‘Younger Europe’ in the Twelfth–Fourteenth Centuries: a Comparative Context
  • Mindaugas Klovas (Vilnius), Vilnius and Ukraine in the Seventeenth–Eighteenth Centuries: Trade and City-Dwellers
  • Alexandr Osipian (Leipzig), Deindustrialisation and Its Implications for Urban Development in the Old Industrial Region of Donbas, 1991–2021
  • Ivan Kozachenko (Kharkiv / Cracow), Re-Imagining Kharkiv: Urban Memory and Identity After the Russian Invasion
  • Andrii Portnov (Dnipro / Frankfurt Oder), An Entangled History of a European City. Some Reflections on Writing a City’s Biography

 

Section

Dissolution of the USSR, Russian Expansionism, and Pro-Russian Separatism in Eastern Europe, 1988–2022

Room 214, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair Andrei Kazakevich (Vilnius)

Speakers

  • Andrei Kazakevich (Vilnius), Russian Expansionism and Pro-Russian Separatism in Eastern Europe. A Comparative Perspective
  • Maryna Rabinovych (Paris), Blame Games and Claiming Credit: the Role of Proxies (Separatists) in the Minsk Peace Process (2015) and the Outbreak of Russia’s War Against Ukraine
  • Лариса Якубова (Kyiv), Україна в епіцентрі цивілізаційного зіткнення: євразійський / рашистський виклик
  • Сергій Пахоменко (Kyiv), Історичні наративи в пропаганді: кейси росії та України
  • Леся Коцур (Pereiaslav), «Активні заходи» Росії щодо Литви та України на початку 1990-х років: компаративний аналіз

 

Section

How to Teach the History of Ukraine and the Ukraine-Lithuania-Belarus Region? Old And New Textbooks on the History of the Region

Room 331, Universiteto str. 7, Vilnius

Funding for this panel is provided by the Leibniz Institute for Educational Media | Georg Eckert Institute

Chairs and discussants Hans-Jürgen Bömelburg (Giessen), Marcin Wiatr (Braunschweig)

Presentations

  • Patrycja Czerwińska (Leipzig / Braunschweig), Prezentacja celów i wyników nowej infrastruktury dla inicjatyw bi- i multilateralnych w dziedzinie edukacji
  • Igor Kąkolewski (Berlin / Olsztyn), Marcin Wiatr (Braunschweig), Prezentacja polsko-niemieckiego podręcznika do historii „Europa. Nasza historia / Europa – Unsere Geschichte”
  • Agnieszka Jaczyńska (Zamość), Nauczanie za pomocą bilateralnych podręczników / materiałów edukacyjnych w praktyce, szczególnie w kontekście polsko-niemieckim oraz polsko-ukraińskim na przykładzie Zamościa

 

Panel discussion

How to teach the history of Ukraine and the Ukraine-Lithuania-Belarus region? Old and New Textbooks on the History of the Region

Chair Hans-Jürgen Bömelburg (Giessen)

Participants

  • Karol Sanojca (Wrocław)
  • Polina Verbytska (Lviv / Munich)
  • Rimantas Miknys (Vilnius)
  • Christina Masalska (Vilnius)
  • Irina Ramanava (Vilnius / Giessen)

 

Section

Appropriation and Blind Spots. Cultural Heritage in a Conflict

Room 332, Universiteto str. 7, Vilnius

Funding for this panel is provided by the Northeast Institute in Lüneburg (Germany) 

Chair and discussant Katja Bernhardt (Lüneburg)

 

KEYNOTE LECTURE

Katarzyna Murawska-Muthesius (London)

Imagining Kyivan Rus Then and Now

 

Speakers

  • Denis Yashnii (Kyiv), (Un)hidden Appropriation. Russian Policy Towards Museum Collections in the Occupied Crimea
  • Stsiapan Stureika (Vilnius), The First De-Sovietization: the Establishment of Cultural Heritage Preservation Institutions in the Belarusian SSR in the 1960s–1980s. Researching the Internal Logic and Projection into Modernity
  • Dmytro Myeshkov (Lüneburg), ‘Ukraїnika’ Abroad: a Resource Between Science, State-Building, and International Relations
  • Waldemar Deluga (Ostrava), In Search of NewSsolutions in the History of Central European Art

 

Project presentations

  • Anna Yanenko (Kyiv), Victoria Kolesnikova (Kyiv), Archaeological Heritage Stolen by Russia: an Informational and Educational Campaign

 

Panel discussion

Making the Blind Spots Visible. Necessity and Potentials of a Critical Revision of Cultural Heritage Historiography

 

Chairs Katja Bernhardt, Dmytro Myeshkov

Discussants Waldemar Deluga, Victoria Kolesnikova, Katarzyna Murawska-Muthesius, Stsiapan Stureika, Anna Yanenko, Denis Yashii

16:30–17:00

Break

17:00–18:30

FINAL DISCUSSION

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

Do Ukraine and East Central Europe Have a History?

Moderation Darius Staliūnas (Vilnius)

Discussants
Anke Hilbrenner (Düsseldorf), Jan Malicki (Warsaw), Olena Palko (Basel), Andrii Portnov (Frankfurt / Oder), Irena Vaišvilaitė (Vilnius)

18:30–20:00

DISCUSSION

The Theatre Hall of Vilnius University, Universiteto str. 3, Vilnius

Historia i polityka zagraniczna. Jak należy rozwiązywać konflikty?

Moderation Rimvydas Valatka (Vilnius)

Discussants
Anton Drobovych (Kyiv), Grzegorz Motyka (Warsaw), Alvydas Nikžentaitis (Vilnius)

9.00–12.00

PANEL 3

Section

Russian-Ukrainian Conflicts (Wars) and Historical Memory

Room 218, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair and discussant Andrii Portnov (Frankfurt / Oder)

Speakers

  • Oleksandr Zaytsev (Lviv), Інструменталізація історії для виправдання війни: Україна в російській історичній політиці
  • Elżbieta Kwiecińska (Warsaw), Pamięć rzezi wołyńskiej (1943) w pułapce polsko-ukraińskiej (a)symetrii i prokremlowska propaganda w Polsce
  • Henadz Sahanovic (Minsk / Warsaw), Расколатая памяць Беларусіпрымірэнне немагчыма канфрантацыя
  • Oksana Mikheieva (Lviv / Frankfurt Oder), Комеморативні практики в Донецькурадянський режимнезалежна Українаросійська окупація
  • Denys Shatalov (Kryvyi Rih), ‘Наша власна Вітчизняна війна’. Друга світова війна в українському дискурсі сучасної війни
  • Viktoriya Sereda (Lviv / Berlin), Як війна змінює памʼять та наративи приналежності внутрішньо переміщених осіб в Україні

 

Section

Soviet RepressionsCausesScopeConsequences

Room 330, Universiteto str. 7, Vilnius
Chairs Taras Pshenichnyi (Kyiv), Arūnas Streikus (Vilnius)

Speakers

  • Андрій Koгут (Kyiv), Радянські депортаційні політики щодо України після Другої світової війни
  • Лілія Циганенко (Dortmund), Репресії та вимушена міграція як ознаки процесу радянізації у Південній Бессарабії (1940, 1944–1953 рр.)
  • Aнна Капустян (Kremenchug), Становлення командно-репресивної системи управління українським селом наприкінці 1920-х років
  • Інна Чернікова (Lviv), Радянські репресії української інтелігенції міста Харкова (1933 рік)
  • Ольга Коляструк (Vinnytsia), Генераційно-антропологічний вимір повсякдення в радянському тоталітаризмі і репресивних практиках
  • Olga Ryabchenko (Kharkiv / Cambridge), Конструктори радянської цивілізації: українська літературно-мистецька інтелігенція у політичних кампаніях на селі в роки колективізації та Голодомору 

 

Section

Emerging National Central Eastern Europe. The ‘First Independences’ (1917–1921) and Later Times

Room 331, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair and discussant Roman Wysocki (Lublin)

Speakers

  • Tomas Balkelis (Vilnius), The Forgotten Constitution of the Lithuanian Monarchy, 1918
  • Артем Петрик (Kherson / Klaipėda), Литва та Україна у 1918–1920 роках: паралелі визвольної боротьби
  • Polina Barvinska (Odesa / Regensburg), Ukrainian Statehood in 1917–1921 and Germany: Public Debate and Realpolitik
  • Олена Любовець (Kyiv), Моделі української державності революційної доби 1917–1921 рр.: спроби втілення та причини невдач
  • Василь Яблонський (Kyiv), Державний центр Української Народної Республіки у 1920–1939 рр.
  • Rinata Kazak (Kharkiv / Linköping), Rethinking and Reimagining the Place for Ukraine in Central and Eastern Europe: History, Geopolitics and Sustainable Development
  • Mariusz Korzeniowski (Lublin), Kijowscy Polacy wobec idei państwowości ukraińskiej w latach 1917–1921
  • Ольга Білобровець (Zhytomyr), Мистецтво політичної боротьби за незалежністьУкраїна і Польща в 1917–1921 рр.: компаративний аналіз
  • Dariusz Tarasiuk (Lublin), Polacy wobec państwowotwórczej działalności Białorusinów w 1918 r.
  • Аляксандр Смалянчук (Warsaw / Grodna), Беларускі рух пачатку ХХ ст.: у пошуках нацыянальнай ідэі

 

Section

The Ukrainian Black Sea Frontier in the Context of the Russian Aggression Against Ukraine: a Historical Retrospective

Room 332, Universiteto str. 7, Vilnius
Chair Hans-Jürgen Bömelburg

Discussant Andrzej Gliwa (Warsaw)

Speakers

  • Andrzej Gliwa (Warsaw), „Maniere de faire la Guerre des Tatares" in the Early Modern Period and Russian XXIth Century "New Generation Warfare“
  • Дмитро Вирський (Kyiv), Війна по-татарськи: описи кримськотатарського військового мистецтва з Речі Посполитої ХVI століття
  • Володимир Мільчев (Zaporizhzia), Степове ‘Трикордонння’ у ХVIII столітті: ‘сіра зона’ між Річчю Посполитою, Османською та Російською імперіями
  • Владислав Грибовський (Giessen), Реакція мешканців степового прикордоння (запорожців, ногайців, кримських татар) на розмежування кордонів Османської та Російської імперій на початку ХVIII століття
  • Світлана Каюк (Dnipro), Козацьке ‘безкордоння’ на межі володінь Османської та Російської імперій на зламі ХVIII–ХІХ століть
  • Наталя Сурева (Zaporizhzia / Seul), Переплетіння інтересів та рівнів влади: російська імперська стратегія та місцеві еліти на півдні України у 1760–1780-х роках
  • Світлана Андрєєва (Kyiv), Діяльність російського консула в Кримському ханстві Олександра Нікіфорова в дипломатичній підготовці російсько-турецької війни 1768–1774 років
  • Galina Miškinienė (Vilnius), Литовські татари й Кримське ханство: історичні й культурні зв’язки

 

Section

The Grand Duchy of Lithuania: a Multiperspective Approach

Room 217, Universiteto str. 7, Vilnius
Chairsand discussants Jurgita Verbickienė (Vilnius), Jolita Sarcevičienė (Vilnius)

Speakers

  • Борис Черкас (Kyiv), Велике князівство Литовське – рятівне запілля в умовах війн на виживання українців та литовців у XIVXV ст.
  • Larysa Zherebtsova (Warsaw), Rusini w rządach centralnych Wielkiego Księstwa Litewskiego w późnym średniowieczu: możliwości kariery i ich realizacja
  • Андрій Блануца (Kyiv), Україна у період литовсько-московських воєн кінця XV – першої третини XVI ст.
  • Stefan Rohdewald (Leipzig), The Grand Duchy of Lithuania, Rus’ and Samogitia in Transregional Perspective
  • Vytas Jankauskas (Kaunas), Models of the Lithuanian Grand Duchy's Movement Into Ukrainian Lands: the Case of Volhynia
  • Дмитро Ващук (Kyiv), Подільське князівство Коріатовичів: східний форпост Європи
  • Inesa Kuryan (Łódź), Unionizm polsko-litwiński – koncepcja, o której zapomnieli historycy?
  • Сяргей Марозаў (Grodna), Пераадоленне посткаланіяльнага дыскурса аб Вялікім Княстве Літоўскім у беларускай культуры памяці (канец 1980-х – 2023 г.)

 

Section

Empires and Nation-Building

Room 214, Universitetostr. 7, Vilnius

Chair Olena Palko (Basel)

Speakers

  • Мар'ян Мудрий (Lviv), Українське ХІХ століття: зміст, структура і межі національної історії
  • Олена Аркуша (Lviv), Україна ХІХ століття між двома імперіями: віднайдення єдності в історії та історіографії
  • Остап Середа (Lviv / Jena), Як писати інтелектуальну історію українського руху ХІХ століття
  • Валентина Шандра (Kyiv), Підходи до написання історії України «довгого» XIX століття

 

Break

 

Chair Vytautas Petronis (Vilnius)

Speakers

  • Volodymyr Sklokin (Lviv), The Imperial Turn and Rethinking the Issue of Russian Colonialism in Contemporary Ukrainian Historical Writing
  • Martin Aust (Bonn), How to Do Inquiries into Russia’s Imperial History After Russia’s Full-Scale Attack on Ukraine
  • Darius Staliūnas (Vilnius), Discursive Traps in the New Imperial History
  • Olena Palko (Basel), Ukraine’s Minorities in (Dis)Entangling National / Imperial Projects in the Interwar Period

 

This Congress has received funding from the Research Council of Lithuania (LMT, agreement No. S-MOR-23-16); the Lithuanian Government, German Historical Institute in Warsaw, Center for Historical Research in Berlin of Polish Academy of Sciences, Department of National Minorities under the Government of the Republic of Lithuania, and the Office of the Chief Archivist of Lithuania

Запрошаны спікер


Роберт І. Фрост нарадзіўся і вырас у Эдынбургу, атрымаў адукацыю ва ўніверсітэце Сэнт-Эндрус (1980), Ягелонскім універсітэце ў Кракаве (1981) і ў Школе славянскіх і ўсходнееўрапейскіх даследаванняў Лонданскага ўніверсітэта (1990).

У 1987 годзе ён стаў выкладчыкам на гістарычным факультэце Каралеўскага каледжа ў Лондане. З 2001 года тры гады займаў пасаду загадчыка гістарычнага факультэта. У 2004 годзе прафесар Фрост быў прызначаны загадчыкам кафедры гісторыі ранняга Новага часу і на пасаду кіраўніка школы багаслоўя, гісторыі і філасофіі (да 2009 г.) ва ўніверсітэце Абердзіна. З 2013 года займае кафедру гісторыі Бернета Флетчара ў Абердзіне.

У 2009 г. Брытанская акадэмія і Фонд Вольфсана прызначылі Роберта І. Фроста трохгадовай навуковай стыпендыяй для напісання гісторыі польска-літоўскай уніі. Выдавецтва Oxford University Press апублікавала першы том гэтага даследавання ў 2015 г.: "Оксфардская гісторыя Польшчы і Літвы, том 1: Стварэнне польска-літоўскай уніі, 1385-1569 гг.". Том І быў узнагароджаны прэміяй Pro Historia Polonorum у 2017 г. за лепшую працу па гісторыі Польшчы, апублікаваную замежным аўтарам у перыяд з 2012 па 2017 гг. Атрымаў стыпендыю Леверхульма (2016-2019) для працы над другім томам "Стварэнне Польска-Літоўскай Рэспублікі 1569-1648 гг.", якая набліжаецца да завяршэння.

У 2020 годзе Роберт І. Фрост быў узнагароджаны Кавалерскім крыжам ордэна "За заслугі перад Літвой", а ў 2021 годзе — кавалерскім крыжам ордэна "За заслугі перад Рэспублікай Польшча". Ён з'яўляецца членам Брытанскай акадэміі (2016), Эдынбургскага каралеўскага таварыства (2020) і Польскай акадэміі мастацтваў і навук (таксама 2020).

Цікавіцца гісторыяй усходняй і паўночнай Еўропы з XIV па XVIII стагоддзе. Акрамя гісторыі польска-літоўскай уніі, яго асноўныя навуковыя інтарэсы сканцэнтраваны на гісторыі вайны ў польска-літоўскай манархіі часоў дынастыі Вазы (1587-1668), а таксама на шляхецкім грамадстве і культуры.

Professor Robert I. Frost | The School of Divinity, History, Philosophy & Art History | The University of Aberdeen (abdn.ac.uk)
Robert I. Frost - Google Scholar

Мінулае ў сучаснасці:
Пераасэнсаванне Украіны, Еўропы і ролі нацыянальнай дзяржавы ў глабальную эпоху

Уварванне Пуціна ва Украіну і мужны супраціў украінскага народа ў абароне свайго права на самавызначэнне ставяць фундаментальныя пытанні адносна сучаснага кірунку гістарычнай навукі. Украінцы змагаюцца не толькі за сваю Радзіму, але і за захаванне ўласнай нацыі, існаванне якой адмаўляе Пуцін. Іх барацьба нагадвае нам пра працяглае значэнне і папулярны рэзананс ідэі нацыі і нацыянальнай ідэнтычнасці. Для народаў дзяржаў-спадкаемцаў Рэчы Паспалітай гэтая ідэя выглядае сама сабой зразумелай. Доўгія гады замежнага панавання пасля 1772/1795 гг. і траўматычны досвед ХХ стагоддзя ва Усходняй Еўропе забяспечылі веру ў фундаментальную значнасць нацыі, якую падзяляюць украінцы, палякі, літоўцы і, як прадэманстравалі пратэсты супраць дыктатуры Лукашэнкі ў 2020-2021 гадах - беларусы. Тым не менш, нягледзячы на апантанасць сучаснай навукі ідэнтычнасцю, нацыі выйшлі з моды. Замест гэтага дамінуюць грандыёзныя ідэі глабальнай гісторыі, транснацыянальнай гісторыі, памежжа і лімінальнасці. У гэтай лекцыі будзе разгледжана доўгая гісторыя ўзаемаадносін паміж нацыяй і палітычнымі формамі ва Усходняй Еўропе, зменлівыя кантэксты, у якіх нацыі ўзаемадзейнічалі, і пастаўлена пытанне, ці мінула эпоха нацыянальнай дзяржавы, якая калісьці разглядалася як тэлас палітычнай мадэрнасці.

Рэгістрацыя


Збор заявак – Міжнародны кангрэс «Перасэнсаванне Украіны і Еўропы: новыя выклікі для гісторыкаў»

Паважаныя патэнцыйныя ўдзельнікі,

запрашаем гісторыкаў падаваць заяўкі на ўдзел у Міжнародным кангрэсе «Перасэнсаванне Украіны і Еўропы: новыя выклікі для гісторыкаў», які пройдзе 15-17 верасня 2023 г. у Вільні, Літва.

Галоўная мэта Кангрэсу — абмеркаваць новы наратыў гісторыі Ўкраіны і ўсяго рэгіёну Цэнтральна-Ўсходняй Эўропы. У два дні канферэнцыі пройдуць тэматычныя панэльныя дыскусіі, прэзентацыі грантавых праграм для гістарычных даследаванняў і нетворкінг.

Для спікераў панэльных дыскусій, а таксама ўдзельнікаў з Украіны арганізатары могуць пакрыць наступныя выдаткі: пражыванне (тры ночы ў гатэлі ў Вільні 15-17 верасня), праезд (квіткі на цягнік і аўтобус), харчаванне падчас кангрэса. Таксама існуе магчымасць частковага пакрыцця выдаткаў для ўдзельнікаў з іншых краін.

Просьба запоўніць анкету да 15 мая 2023 г. (уключна). Удзел у Кангрэсе ажыццяўляецца на конкурснай аснове, вынікі конкурсу будуць паведамлены вам па электроннай пошце да 1 чэрвеня 2023 года.


Арганізатары

Лакацыя

Віленскі ўніверсітэт

3 Universiteto str., LT-01513 Vilnius


Кантакты

Па агульных пытаннях навуковай праграмы звяртайцеся да Дарыюса Сталиунаса (згадайце ў тэме ліста «Кангрэс»): darius.staliunas@istorija.lt

Па іншых арганізацыйных пытаннях звяртайцеся да Святланы Ляхавец (у тэме ліста пазначайце «Кангрэс»): svitlana.liakhovets@istorija.lt

In case of a critical situation that needs immediate resolution (only for registered congress participants), please contact Tatjana Girniuvienė +37067533234 (English, Lithuanian, Russian languages)